Strona główna | O nas | Usługi | Blog | Kontakt

 

Biuro Rachunkowe RACMISTRZ

ul. Warszawska 15c lok 5

005-200 Wołomin

TEL 227878714

KONTAKT Z NAMI >

Biuro Rachunkowe RACHMISTRZ

Sztuczna inteligencja nie zastąpi dobrego księgowego

Obecnie w wielu branżach wzrasta znaczenie zaawansowanych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Dotyczy to także branży usług księgowych. Badania pokazują jednak, że nawet najbardziej zaawansowane programy księgowe nie są w stanie zastąpić księgowego a rynek potrzebuje coraz więcej dobrych księgowych.

Programy księgowe, nawet te najlepsze, nie są w stanie zastąpić intuicji księgowego. Mogą jedynie pomagać księgowym. Wyraźnym przykładem jest art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi o tym, czego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Trudno mi wyobrazić sobie ustawienie warunków jakiejś aplikacji do kwalifikowania kosztów za podatkowe. Pewnie jest to możliwe, ale póki co sztuczna inteligencja nie zastąpi naszej.

Potwierdzają to księgowi, którzy podkreślają, że rozwiązania informatyczne nie są w stanie poradzić sobie z niejednoznacznymi i nieprecyzyjnymi przepisami. W efekcie pojawia się wiele ich interpretacji. Na dodatek ustawodawcy bardzo często wprowadzają zmiany, do których na razie księgowi są w stanie dostosować się szybciej niż sztuczna inteligencja.

20 września 2018